1945'den Bugüne Goralı

Kosova’nın Gora Bölgesinden gelen Goralı ailesi, 1945 yılında Ankara’nın Kızılay semtinde nesiller boyunca kendi soyadlarını taşıyacak minik bir dükkan açar. Yeni lezzetlere ve sosyal mekanlara fazlasıyla gereksinim duyulan bu yıllarda Goralı, müşterilerin uğrak mekanı olur. O dönemlerde ürünler porsiyon şeklinde tabaklarda servis edilir. Ürünleri tabakta servis etme fikri aslında ekmeğin karneyle dağıtıldığı günlere denk gelmesinden dolayı bir mecburiyettir.1946 yılında Ferit Goralı amcasının yanında çalışmaya başlar ve gıda sektörüne yeni bir bakış açısı doğar.

Takvimler 1950’yi gösterdiğinde tabakta sunulan ve Goralı adı verilen ürünler sandviç ekmeğinin içine girmiştir. Daha Türkiye’de fast food alışkanlığı yokken, mideler ve ağızlar Amerikan hamburgerlerinin tadını bilmezken müşteriler Goralı sandviçinin damak çatlatan tadını kolayca benimserler.
1954 yılında Ferit Goralı yeni bir girişimle boza üretimine başlar. Bozaların çok lezzetli olmasına karşı ham maddeyi alacak maddi durum olmadığından dolayı bu girişimi kısa sürer.

Ferit Goralı, 1956 yılında askerliğini tamamlamasından sonra İstanbul’a göç eder. 1961 yılında o günün kısıtlı imkânlarında bugün hala aynı yerde hizmet vermekte olan Goralı’yı açar. O tarihte henüz inşaat halinde olan Fındıkzade’de bostanlar arasında yeni bir binanın zemin katında hizmet veren Goralı’da, Goralı sandviçinin yanı sıra poğaça, börek ve dondurma da satıldı. Pazarı bu şekilde sınayan Ferit Goralı, neyin daha iyi gidebileceğini anlamaya çalıştı. Goralı sandviçinin reçetesi tuttu ve Goralı markası giderek ünlendi.Ancak maddi sıkıntılar devam etmekteydi. O dönemlerde tek başına çalışan Ferit Goralı’nın en büyük destekçisi eşi Fikriye Goralı olur.

2

1972 yılında dükkan biraz daha büyütülür. 1978 yılında Şemmuz Goralı babasının yanında çalışmaya başlar. 1980 ve sonraki yıllarda Ertan, Kemal ve Ercan Goralı kardeşler de çalışma hayatlarına başlarlar.
1990 yılında kardeşler ufak dükkanı biraz daha büyüterek yenilerler.

1991 yılında Ferit Goralı’nın ani vefatı ile işletme artık çocuklarına kalır.

1999 yılında Goralı kardeşler marka tesciline karar verir. Türk usulü fast food artık bir marka ve logoya sahiptir. Tescilli Goralı markasının imza ürünü olan Goralı sandviçi çok geçmeden, önce İstanbul’un sonra da Türkiye’nin simgelerinden biri haline gelir.

2013 yılında Ferit Goralı’nın anısını yaşatmak amacıyla dükkan bir kez daha yenilenir ve bugünkü halini alır. Otomasyon yerine el kararının damak tadını koruyacağına inanan anlayışımız ile ilk günden bugüne kullanılan malzemeleri (et ürünleri hariç) kendimiz özel olarak ve günlük hazırlamaktayız.

Üretimin ilk noktasından müşteriye sunumuna kadar kişisel olarak ilgilenerek müşterilerimize en iyisini sunmak için günün büyük bir bölümü çalışmaktayız.

Kalite standartlarını korumak amacıyla en kaliteli ve en sağlıklı ürünlerle hizmek vermekteyiz. Orijinal Goralı sandviç anlayışını sürdürmek ve sadık müşterilerimize ulaştırmak için nesiller boyu aynı anlayışta çalışmaktayız. 1945 yılından bu yana “En İyi Kalite, Servis ve Temizlik “ anlayışından taviz vermeden işletilen ve dört nesile hizmet veren Goralı Büfesi,
yeni Kafe-Restoran Konsepti ile ülkemizin gurur duyacağı örnek bir yerli gıda markası olmayı sürdürmektedir.

71 Yıldır çocuklarını ve torunlarını Eşsiz Goralı Lezzeti ile tanıştırarak, kalitemize ne kadar güvendiğinizi gösterdiğiniz ve bugünlere gelmemizi sağladığınız için siz değerli müşterilerimize teşekkür ederiz.

3

GORALI KARDEŞLER

Şeflerimiz

Kemal Goralı Kemal Goralı
Kemal Goralı

Şef

Şehmuz Goralı Şehmuz Goralı
Şehmuz Goralı

Şef

Ertan Goralı Ertan Goralı
Ertan Goralı

Şef

Ercan Goralı Ercan Goralı
Ercan Goralı

Şef